Det man lærer kan bruges i virkeligheden
Frej Raahede Nielsen, som går på 2. år 1. semester på multimediedesigneruddannelsen arbejder som webmaster ved siden af sit studie.
Det man lærer kan bruges i virkeligheden
Frej Raahede Nielsen, som går på 2. år 1. semester på multimediedesigneruddannelsen arbejder som webmaster ved siden af sit studie.
Frej blev kontaktet af sin lærer Ulrik Bisgaard, hvis kæreste arbejder hos arkitektfirmaet Pluskontoret. Pluskontoret stod og manglede en webmaster, der kunne hjælpe dem med at opdatere deres hjemmeside pluskontoret.dk. Arbejdet går ud på at lægge nyheder og nye projekter på hjemmesiden, samt almindelig vedligeholdelse. Frej arbejder ca. fire timer en gang om ugen hos Pluskontoret til en timeløn på 110 kr.
Før Frej kom til, havde Pluskontoret haft arkitektstuderende til at hjælpe sig med online kommunikationen, men de ville gerne prøve noget nyt, så de tænkte, at en studerende fra multimediedesigneruddannelsen kunne være en mulighed.
Det er hidtil gået rigtig godt, og Frej står i den situation, at Pluskontoret har købt et nyt CMS-system af ham. Det er et CMS-system som Frej vil opbygge ved hjælp af PHP og MySql.
Systemet udspringer af et eksamensprojekt, som Frej lavede sammen med sine tre medstuderende, Antonio, Sara og Gediminas. Projektet gik ud på at redesigne hjemmesiden pluskontoret.dk. Selvom projektet ikke var et helt færdigt system, solgte Frej det til Pluskontoret som en færdig pakke. Det er nu hans job at få programmeret databasestrukturen og lave CMS-systemet færdig til Pluskontoret.
- CMS: Content Management System. System til at vedligeholde hjemmesider
- PHP: programmeringssprog
- MySql: Databasesprog
- Jobbet giver en fornemmelse af, at det man lærer kan bruges i virkeligheden. Det er en kæmpe fordel, at mit job er studierelevant, fordi jeg derved får et indblik i, hvorfor vi skal lære om virksomheden, kommunikation og formidling. Hvorfor at interaktionsudvikling blandt andet hænger sammen med visualisering og konceptudvikling. Det, som er så svært at forstå på første semester, kan jeg se nytter noget i den virkelige verden.
Nu skulle man tro at Frej på forhånd var en it-nørd, men Frej kendte ikke noget til at lave hjemmesider, inden han startede på sin uddannelse, så Frey's råd til sine medstuderende og nye studerende er, at man skal være åben, pas på ikke at specialisere sig for tidligt, og så huske på, at alle fag på multimediedesigneruddannelsen kommer i spil, når man skal til at arbejde professionelt. De teoretiske fag spiller en lige så stor rolle som de praktiske fag, når man skal udvikle it-systemer eller lave hjemmesider.
