AARHUS
TECH

Oversigt over udvalg

Fælles kompetencebeskrivelser på Brolægger og struktør: 
Anlægsarbejder.

 

Struktør
Christian Egemose NCC Danmark A/S
Lars Peter Andersen 3F
Tonny Mikkelsen 3F
Rene Andersen 3F
Allan Nielsen  Per Aarsleff A/S
Nikolaj Bech A. Enggaard A/S
Peter Nyby Christensen Danjord A/S
Niels Holm Rasmussen VAM A/S
Per Bjerregaard Jepsen    Dansk Byggeri 
Gert Johnsen Murerfirma Rasmus Jakobsen A/S
Michael Holmlund Nissen Elevrepræsentant
Jan Hougaard Jensen Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Kent Thorlund Jepsen Underviser, AARHUS TECH
Bygningsmaler
Jesper Hammer Bloch      Malerfirma Jesper Bloch ApS
Jacob Juhl Madsen Malernes fagforening
Thomas Lang Malernes fagforening
Pouline Due Bredahl Malerhuset
Jan Hougaard Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Gourmetslagter
Dagný Björk Örlygsdóttir NNF-Slagtergruppen
Finn Grosen Madsen NNF-Slagtergruppen
Thomas Bræmer-Jensen Dansk Erhverv
Rasmus Johannes Lund  Uddannelseschef, AARHUS TECH
Henrik Hjarsbæk Underviser, AARHUS TECH
Ejendomsservice
Dennis Zarp Laursen, Formand

Ejendomsfunk. Fagforforening Midtjylland

Ib B. Andersen ALBOA
Bjarne Hansen, Næstformand AAB
Bente Mikkelsen FOA Aarhus
Peter R. Kithler 3F
Margit Bannebjerg Williams Aarhus Kommune 
Vacant Elevrepræsentant
Brynjolf Skaalum Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Niels-Ole Kamp Jensen Uddannelseschef, AARHUS TECH
Flemming Danekilde Christiansen Konsulent, AARHUS TECH
Dorthe Karin Jensen Konsulent, AARHUS TECH
Finn Sørensen Underviser

 

Fælles kompetencebeskrivelser på Ejendomsservice:
AMU, ejendomsservice.

El-faget
Jesper E. Jensen Dansk El-forbund
Vakant Dansk El-forbund
Jørgen H. Brodersen Dansk El-forbund
Martin Rosborg Tekniq
Kresten Sørensen Tekniq
Anne Sophie Flørnæss Tekniq
Niels Rath Jacobsen Learnmark, Horsens
Jimmi Ettrrup College 360
Jeanette Strøjer College 360
Jacob Siegfredsen Elevrepræsentant
Lasse Bøgelund Uddannelseschef, AARHUS TECH
Klaus Dyrmose Underviser, AARHUS TECH
Charlotte Aabling Konsulent, AARHUS TECH
Morten Cassander EVU
Frisør
Julie Rosenbæk Jacobsen DOFK
Christina Kloch DOFK
Anette Damgaard DOFK
Birthe Kjær McDonald DOFK
Rikke Rasmussen Dansk Frisør & Kosmetiker Forbund
Heidi Skovbølling Holm Dansk Frisør & Kosmetiker Forbund
Rasmus Johannes Lund Uddannelseschef, AARHUS TECH
Dorthe Kløve Underviser, AARHUS TECH
Anni Bigum Frisør assistent og censor
Gastronomuddannelsen
Charlotte Stadsholt Sørensen 3F
Ryan Buch 3F
Tom Dessau Horesta
Lykke Kristensen Tradium
Tina Edelin-Klausen Learnmark Horsens
Claus Jacobsen Viden Djurs
Rasmus Johannes Lund Uddannelseschef, AARHUS TECH
Bjarne Holm Sørensen Uddannelsesleder, AARHUS TECH

 

Fælles kompetencebeskrivelser på køkkenuddannelserne:
AMU, madfremstilling, restaurant, kantine og catering.

Transport og logistik
Poul Sloth Mortensen Dansk Industri  
Ole Munk Dansk Industri  
Kurt Rinhack Dansk transport og logistik  
Claus Nielsen Dansk Erhverv  
Peter Jepsen Dansk Industri  
Ole Thorup 3F  
Michael Sørensen 3F  
Christian Sørensen 3F  
Kim Jørgensen 3F  
Dorte Weis 3F  
Peter Bæk 3F  
Jesper Pedersen 3F  
Lars Helmer Jensen 3F  
Morten Øhlenschlæger Papsø Underviser, AARHUS TECH  
Niels-Ole Kamp Jensen Uddannelsesleder, AARHUS TECH  

 

Fælles kompetencebeskrivelser for transporterhvervene, inkl. intern transport/lager:
AMU, Transporterhvervene

 

Fælles kompetencebeskrivelser på Industriteknik:
AMU, maskin- og værktøjsområdet 

Mediegrafiker
Klaus Krogh Grakom
Jens Erik Bæk Grakom
Thomas Kallmoes HK Østjylland
Birte Randeris HK Østjylland
Sune Engelund Selvsupplering
Niels-Ole Kamp Jensen Uddannelseschef, AARHUS TECH
Personvognsmekaniker
Morten Lisbjerg Dansk Industri
Henrik Thomsen  Dansk Industri
André Nielsen Dansk Metal Aarhus
Jørgen Nielsen

Dansk Metal Aarhus

Lasse Bøgelund Uddannelseschef, AARHUS TECH
Morten Møller Jensen Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Ole Mikkelsen Underviser, AARHUS TECH
Grethe Rosvall Konsulent, AARHUS TECH
Murer
Jan Carlsen 3F
Morten Rasmussen 3F
Åge Jacobsen Åge Jacobsen, Aarhus Aps
Peter Nielsen Murermester, Peter Nielsen
Jan Hougaard Jensen Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Carsten F.R. Jensen Underviser, AARHUS TECH
Serviceassistent
Lone Skov Hansen 3F Aarhus
Jørn Wulff 3F Silkeborg
Ulla Warming FOA Aarhus
Sussie Brizarr FOA Horsens
Bertil Selde Krogh Regionen
Kim Andersen Elevrepræsentant
Niels Ole Kamp Jensen Uddannelseschef, AARHUS TECH
Brynjolf Skaalum Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Dorte Karin Jensen Konsulent, AARHUS TECH
Yvonne Grønbech Nielsen Underviser, AARHUS TECH
Dorthe Karin Jensen Konsulent, AARHUS TECH
Cathrine Curting Kongsvang Cleaning & Facility A/S
Vakant Kommunen
Marianne Wolf, Vicekontorchef Regionen

 

Fælles kompetence beskrivelser på Serviceassistent:
AMU, rengøringsservice
AMU, patientrelateret service på sygehuse

Smede og industriteknik
Keld Krogh Hansen  
Søren Holmgård KAMF A/S
Finn Sørensen Finn Sørensen ApS
Palle Langkjær Dansk Metal
Hans Chr. Lund Dansk Metal
Kim Bryld AVK Danmark
Poul-Erich Rothkegel Underviser, AARHUS TECH
Søren Madsen Uddannelsesleder, AARHUS TECH

 

Fælles kompetencebeskrivelser på Smedeområdet:
AMU, svejsning og termisk skæring i metal

Elektronik, it/datateknik
Brian Kjær EG
Brian S. Hansen Terma
Rasmus Vinge Dansk Metal
Steen A. Nielsen Dansk Metal
Grethe Rosvall Konsulent, AARHUS TECH
Rasmus Ladefoged Wolffram Underviser, AARHUS TECH
Morten Møller Jensen Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Teknisk designer
Dorthe Hindborg Teknisk Landsforbund
Henriette Gregersen Teknisk Landsforbund
Niels-Ole Kamp Jensen Uddannelseschef, AARHUS TECH
Karl Henrik Gejl Underviser, AARHUS TECH

 

Fælles kompetencebeskrivelser på Teknsik designer:
AMU, teknisk dokumentation i industriel produktion

Træfagene
Thomas Kjær Rasmussen  Trige Tømrer- og Snedkerforretning ApS
Daniel Jønke BYTØMREREN A/S
Martin Nedergaard 3F
Jacob Andersen 3F
Johnny Stald Mathiesen Underviser, AARHUS TECH
Simon Buus Elevrepræsentant, AARHUS TECH
Rikke Østergaard Nielsen Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Vakant  
Vagt og sikkerhed
Michael Nielsen, Formand Vagt- og Sikkerhedfunktionærernes Landssammenslutning
Morten Aaquist Christensen G4S Security Services A/S
Susanne Poulsen Thisted Securitas
Jimmy Rundberg G4S Security Services A/S
Vacant FOA 
Torben Kramer      Securitas                    
Magni Bangshøj Elevrepræsentant
Brynjolf Skaalum Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Niels Ole Kamp Jensen Uddannelseschef, AARHUS TECH
Jes Mouritsen Underviser
Dorthe Karin Jensen Konsulent

 

Fælles kompetencebeskrivelser på Vagt og sikkerhed:
AMU, vagtservice

VVS
Erling Petersen Blik- og Rørarbejderforbundet
Flemming Kristiansen Knud K. Kristiansen VVS A/S
Gorm Ulrich Berthelsen Uddannelses-direktør, AARHUS TECH
Hans Hovmand-Olsen Blik og rør
Jesper Willis C. F. Andersen & Søn VVS A/S
Søren Madsen Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Aksel Lykke Underviser, AARHUS TECH
Lene Gonnesen EVU

 

Ernæringsassistent 
Dorthe Kloppenborg Aarhus Kommune
Karen Poulsen         Region Midt
Jette Nielsen Kost og ernæringsforbundet
Dorthe Thomsen Fisker           Kost og ernæringsforbundet
Lene Kjærgaard      Underviser, AARHUS TECH
Rasmus Johannes Lund Uddannelseschef, AARHUS TECH

 

Fælles kompetencebeksrivelser på:
AMU, affaldsdeponering 
AMU, spildevandsbehandling
AMU, boringer på land og jordbundsundersøgelser 

Inden for de forskellige brancher samarbejder de godkendte skoler om udlægningen af mål (kurser).